Odaberite pravu tjelesnu aktivnost
Aerobne vježbe temelje se na izdržljivosti te rezultiraju ubrzanjem pulsa i bržim disanjem. Žustra šetnja, jogging, ples, skakanje, plivanje, sportovi kao što je tenis pa čak i vrtlarenje, mogu se klasificirati kao aerobne vježbe.
Vježbe snage odnose se na vježbe koje izvodite pomoću utega, elastičnih traka ili koristeći sprave u teretani koje pružaju otpor. Vježbe za koje je potrebno podizati vlastitu tjelesnu težinu, kao što su čučnjevi i razna potiskivanja, također spadaju u kategoriju vježbi snage. Ove i slične vježbe pomažu osnažiti vaše kosti i mišiće, a posebno će biti važne starijim generacijama koje se susreću sa svakodnevnim obavezama kao što je nošenje vrećica iz dućana ili jednostavno održavanje ravnoteže u raznim situacijama.
Vježbe koje pospješuju vašu fleksibilnost nisu ključne poput ostale tri kategorije no, one će vam pomoći održati širok opseg kretnji. Bolesti poput artritisa mogu umanjiti nečiji opseg kretnji, stoga svakodnevno istezanje dijelova tijela ili vježbanje joge može pomoći održati vaše tijelo gipkim.
Vježbe ravnoteže pospješuju okretnost i sprječavaju ozljede, ali mnogi od nas još uvijek uzimaju ravnotežu zdravo za gotovo. Ne želite li biti žrtva padanja, izuzetno je važno integrirati vježbe koje smanjuju rizik od istog u svoju rutinu. Probajte stajanje na jednoj nozi i hodanje pomoću punog stopala (“od pete do prstiju”) ili, želite li nešto uzbudljivije, mogli biste iskušati tai chi.
Top savjeti za održavanje forme
- Priuštite si zalogajčić poslije tjelovježbe – nemojte biti opsjednuti kalorijama, bitno je da nešto pojedete kako biste tijelu dali gorivo i potrebne hranjive tvari za oporavak.
- Usavršite tehniku – nepravilno izvođenje vježbi je neučinkovito.
- Odaberite kratkoročne ciljeve – dugoročni ciljevi ponekad stvaraju osjećaj preopterećenosti
- Pronađite prijatelja – vježbanje u paru vas tjera naprijed i možete razgovarati dok npr. lagano trčite.
- Ne uskraćujte si užitke – ako se odreknete baš svih stvari koje volite, veće su šanse da ćete pokleknuti i vratiti se starim navikama.
- Brojite unazad – tako ćete razmišljati koliko vam je ostalo do kraja, a ne koliko ste napravili.
- Počnite vježbama koje ne volite – izbjegavanje vjerojatno upućuje na slabost koju morate prevladati.
- Popijte proteinski shake odmah nakon vježbanja – on pomaže u nastajanju mišića.
- Vodite dnevnik vježbanja – praćenje napretka pomaže u održavanju motivacije.
- Nemojte pretjerati s treniranjem – dani odmora daju vašem tijelu priliku da se oporavi, posebno mišićima koji u razdoblju odmora jačaju!
Savjeti za odabir prave tjelesne aktivnosti i održavanje forme koje smo naveli, osigurat će da se osjećate bolje i izgledate bolje tokom cijele godine. Zapamtite: bitno je odvojiti vrijeme za tjelovježbu, neovisno o kojem se tipu vježbi radi. Naravno, možete pospješiti tjelesnu snagu i unaprijediti prehranu tako što ćete u životni stil ukomponirati neke od Foreverovih omiljenih proizvoda poput ARGI+, Forever Movea i Forever Lite Ultra.